Share Button

 Po delším období chladných a deštivých dnů předpověď hlásí krásné počasí. Konečně mám volný pátek a rozhodl jsem se vyrazit na ryby. Volbou lokace byla Mušovská jezera. Už po příjezdu k vodě jsem věděl, že mě čeká nelehký úkol. I když svítilo sluníčko už od rána, voda byla stále dost studená, okolo 7 stupňů a ještě k tomu bezvětří, prostě voda jak olej. Sám dobře vím, že na této vodě to nevěstí nic dobrého.

Mnou vybraná cílová ryba byl cejn, z toho důvodu jsem zvolil krmení Bream Special, které jsem obohatil masnými červy a 3mm peletkami, aby stále něco zůstávalo na dně a ryby to udrželo na lovném místě. Po té, co jsem namíchal krmení, bylo na čase jej nechal odstát a začal jsem si chystat prut. Výběrem byl již známý prut Econ Feeder MH o délce 3.60 m osazený novinkou pro rok 2019. Jedná se o naviják Econ NX s velikostí cívky 4500. Jelikož vodu dobře znám a vím, že zde není o slávičky nouze, přidal jsem proto poslední metr před koncovou montáž vlasec o průměru 0.30 mm, aby nedošlo k okamžitému přeříznutí při záseku.

První nához byl cvičný, abych zjistil jak spolupracuje prut s navijákem a byl jsem mile překvapen. Na druhý nához jsem již klipoval na vzdálenosti zhruba 30 m. Vlasec jsem dal přímo do klipu navijáku a celou dobu jsem mu věřil, že vlasec nepřeřízne. Jelikož byla voda docela chladná, nechtěl jsem to přehnat hned ze startu s krmením, proto jsem zakrmil jen 5-ti většími krmítky. Konečně bylo vše nachystané tak jak jsem si přál a mohl jsem přejít k samotnému lovu. První záběr na sebe nenechal dlouho čekat. Jen co dopadla montáž s krmítkem na dno, dopnul jsem vlasec, položil prut a už se třepala špička. Po chvilce se mi v podběráku ocitl první perlín. Takto to šlo pořád dokola. Střídaly se dva druhy ryb, perlín a plotice. Nebyl jsem schopný se pochytat k cejnům. Opravdu každý nához byl záběr během minuty. Zkoušel jsem změnu nástrahy, délku návazce, velikost nástrahy i lovné vzdálenosti. Jako nástrahu jsem střídal 2 zrnka kukuřice, bago 6ti červíků, kukuřici s červíkem, ale ne! Stále jen tyto tři druhy ryb. Když už jsem byl v koncích svitla mi naděje, první cejn se přihlásil. Avšak to bylo jen miminko, které mohlo mít maximálně 15 cm. Byla to pouze jedna jediná vlaštovka a jak se říká jedna vlaštovka jaro nedělá. Tento den byl zkouška mého odhodlání a vytrvalosti, po neúspěšném dopoledni a 2 zdolaných cejncích, bylo nutno změnit lovné místo, jelikož zde se cílená ryba nevyskytovala. Proto jsem sbalil věci, sedl do auta, přesunul se o 15 kilometrů dál na jiné místo a doufal, že jsem udělal správně.

Změna místa ryba jistá – tentokrát se to opravdu vyplatilo! Netrvalo to ani dvacet minut a první cejni najeli do krmného místa, které jsem měl zhruba na vzdálenosti 40 m. Konečně jsem se dostal k tomu, co jsem hledal. Záběrů bylo mnoho, jen bohužel nepřišla žádná ta „lopata“. Zřejmě to bylo tím, že voda byla ledová a ryby zde nejsou ještě tak aktivní. Já vím, že ti velcí cejni mě ještě čekají v dalších vycházkách.

Závěrem bych se rád krátce zmínil o novince roku 2019 – Naviják Econ NX. Jedná se o naviják určený pro feeder a plavanou. Mně osobně se dostal do ruky s velikostí cívky 4500, na kterou se vleze bez problému třista metrů vlasce o průměru 0.20 mm. Už na první pohled je naviják zajímavý jeho vhledem. Velkou předností je konická cívka s odhozovou hranou, která umožní dostat montáž dál než jiné feedrové navijáky stejné velikosti. Velice jemná brzda z něj děla opravdu úžasný naviják, navíc klička potažená duplonem je pro mě vítanou změnou. Okamžitě jsem si tento naviják zamiloval jak kvůli jeho vzhledu, tak i kvůli jeho vlastnostem. Mám-li být upřímný mohu jej jen doporučit.

Všem přeji spoustu rybářských úspěchu…..

Za MS Range CZ Jakub Horníček