Share Button

Sobotní sychravé podzimní ráno a já s kolegou stojím na břehu řeky Labe s přáním ulovení jedné ze zdejších královen toku parmy obecné. Víme, že na daném úseku se poměrně hojně vyskytuje a to zejména takhle v chladnějším období roku. Podmínky pro lov jsou spíše pro ty otrlejší rybáře.  Na  feederových  prutech se nám houpou 90g krmítka, kde jejich skutečnou váhu při naplnění krmením a červi raději nechci ani znát. 

DSC_0206

Pro tento lov jsem nic moc nekombinoval a zvolil mnou oblíbenou kombinaci našeho krmení, které používám v chladnějším období a to černou plotici a černé turbo, většinou připravuji v poměru 1 : 1, tentokrát jsem poměr změnil, a turba jsem dal o polovinu více než plotice. Na jednodenní lov jsem si namíchal 4 kg krmení a do něj jsem přidal cca 1,5 litru červů, což je to pravé, co většinou parmu zaujme. Takto připraven jsem zasedl a začal s lovem. První nához  takto naloženého krmítka s mým 100g Econem byl pro mě velice těžký, znáte ten pocit… Víte, že ten prut je dobrý, že to vydrží, ale stejně vám v hlavě vyvstane otázka, nepřehnal jsem to? Po několika krmných náhozech a  zaklipovaní na určité vzdálenosti, jsem trochu ztratil bázeň a vše bylo bez problémů, 0,18 kmen 0,16 návazec i prut samotný, vše fungovalo tak, jak mělo.

DSC_0186

Labe teklo poměrně hodně, lov komplikovalo spadané listí, které se pomalu valilo korytem a velice často jsem musel oba pruty přehazovat co konečně u feederového chytání není nic špatného, protože se do vody nahází více krmení, které logicky přiláká více ryb. Nedostatečná práce s prutem je velice častá chyba, kterou mnoho rybářů, co chytají s feederovým prutem dělají. U feederu je opravdu důležité vytvořit na dně co nejkoncentrovanější hromádku krmení. Zásada jedna, snažit se co nejpřesněji nahazovat, zásada dvě, když to do 5 až 10 minut nic neudělá, hned přehodit.

DSC_0221

 

První kontakty s rybou  přišli zhruba 10 minut po začátku lovu, oba jsme s kolegou začali tahat podoustve. Najednou slyším cvakat brzdu a kolega páčí z vody prvního kapříka.  Nádherného řádkáče, okolo 45 cm.  Vypadalo to na příjemný den, ale to jsem ještě nevěděl, co všechno ten den zažijeme. 

DSC_0210

Sedím, koukám do krabičky s háčky, převazuji pravý prut, když na mě Jarda vedle mě zařve pozooor, zvednu pohled na pruty, když mě patka prutu málem urazila nos, prudký záběr a o malinko více dotažená brzda navijáku než bylo zdrávo, způsobila odstartování mého pruty ze stojanu. Pohotově odhazuji druhý prut a zachytávám ten, který chtěl na výlet řekou, brzda navijáku se rozjíždí neskutečným způsobem a ryba se pohybuje někde ve dvou třetinách řeky. Jarda komentuje celou situaci slovy, máme jí, nech jí vyblbnout uprostřed, ať jí tady u břehu neztratíme o kameny. Nepochyboval jsem ani  vteřinu o tom, že zkušenější kolega má pravdu, rybu jsem držel a čekal, až se uklidní a unaví v proudech koryta řeky. Asi po 2 minutách začala její síla ochabovat a nastal ten správný čas, rybu přivést ke břehu. Pak to šlo ráz na ráz a než jsem se rozkoukal, ležela na břehu. Nádherná ryba s krásnými tvrdými dlouhými ploutvemi, no úžasný pocit, monstrózní hlava s mohutným tvrdým piskem, kde byl v rohu usazen háček obsypaný červi. Focení, měření, krásných, 65 cm a už plavala zpět, doma ve svém živlu.

DSC_0240

Jarda zavelel: „ Jde se na kávu“, vyndal vařič, udělal 2 kávičky a sedli jsme si zpět do svých křesílek. Střídavě chytáme podoustve a malé kapříky. Náhle přichází další záběr a stejný scénář, brutální úprk a další královna řeky na mém Econu. Krásných 60 cm a další zářez na pažbě.  Popíjíme kávu, když Jardovi přichází záběr od parmy, který bohužel neproměňujeme, najednou přichází záběr na jeho druhý prut a začíná brutální souboj, který jsme nečekali, že se nám podaří vybojovat. Tipujeme většího kapra. Ryba míří po proudu řeky a vlasec mizí  v hlubinách. Jarda konstatuje, že ryba je na parmu až příliš těžká a se slovy: „To vůbec nevypadá dobře“, se snaží obludu přibrzďovat. Asi po 10 minutách získává první metry vlasce, které, jakmile je navine opět mizí, to celé se opakuje několikrát za sebou, boj trvá 15 minut a ryba je v podstatě pořád na stejném místě a to asi 60 metrů po proudu řeky.

DSC_0195

Protivník si to rozmyslel a pozvolna začal prchat na druhou stranu proti proudu, což nám asi zachránilo naše naděje. Získali jsme nějaké metry a rybu se nám při tom podařilo zvednout více do sloupce a nehrozilo utržení o kameny na dně. Osudová chyba, kterou ryba udělala, byl její boj s proudem, to jí stálo strašně moc sil a nám to dalo velkou šanci na úspěch. Jarda dostává rybu pod kontrolu, máme jí u hladiny a na dohled, už víme, že se jedná o velice slušného kapra, mé první odhady jako kapraře se hýbou někde okolo 10kg. Jarda neztrácí nervy a kontroluje poslední výpady. Už to vypadá, že by se pomalu dalo podebírat, já však v rukou nedřímám velký kaprařský podběrák s rozvorem ramen 1metr a hloubkou sítě ještě víc, ale sakra malé plavačkové očko o rozměrech 50 x 45 na dlouhé 3,5 tyči, které se při tomto lovu běžně používá. Ryba leží na boku a já zkusmo vkládám podběrák pod ní. Ryba se do sítě neprohnula, a přestože unavená, udělala ještě jeden krátký výpad. Komunikujeme při celé té situaci s Jardou a ten říká: „Hele, prostě musí tam jít po hlavě“, já na to odpovídám: „Mám strach, abych neurazil návazec, když jí půjdu po hlavě“, Jarda stroze odpovídá: „Hold to musíme risknout, snad to vyjde“.

DSC_0226

 

Ryba se opět na boku pomalu přibližuje a já po ní sáhnul podběrákem od hlavy, Jarda mně v té chvíli malinko povoluje prut, aby se návazec nepřetrhl, ryba vklouzává do sítě a já vbíhám skoro až do vody, abych očko uchopil oběma rukama a rybu vyndal z vody, vše se daří a nám padá obrovský kámen ze srdce. Jsme oněmělý úžasem, měření ukazuje 85 cm, neskutečně vysoká ryba, která podle mého odhadu může atakovat hranici i 15 kg, bohužel jsme u sebe neměli váhu i když malou, digitální, většinou i na feeder vozím. Velká škoda, ale myslím, že na přiložených fotkách usoudíte sami, že můj tip je dost přesný.

DSC_0250

Sedíme, euforie po tomto skvělém úlovku pomalu opadá a my pokračujeme v lovu. Záběry přicházejí ve vlnách. Chvilku ryby komunikují, chvilku ne. Sedím a říkám si: „Sakra, potřebuji si odskočit“ a opět ta samá školácká chyba, brzda nastavená na zdolávání. Odcházím ke stromu vzdáleného asi 3 metry, konám potřebu, když mi opět vystartoval prut ze stojánku a já dobíhám na poslední chvíli, abych předešel katastrově. Další zběsilí únik na druhou stranu Labe je tady, podle záběru a toho co se děje, jasná parma, tentokráte houževnatější soupeř, po 10 minutách boje a jednom vyskočení z podběráku při podebírání pokládáme na břeh nádherný válec, ještě stále plný síly o délce 71 cm, exkluzivní válečnice která uzavírá náš lov. 

DSC_0246

Závěrem

Maximální spokojenost, 3 nádherné parmy na břehu, několik krásných podouství, kapříků a cejnů, Jarda neskutečný zážitek s šupinatým obrem, kterého se nám podařilo dostat, kterému jsme dali jméno Lokomotiva. Při jednou dni u řeky na konci měsíce října snad ani nemohlo být lépe.

S pozdravem Marek Tichý

DSC_0257

DSC_0190

DSC_0205

DSC_0207

DSC_0219