Share Button

Kdekdo bude tímto názvem mé krátké příhody zaskočen. No nedivil bych se. Ale nebojte, sladkosti necháme dětem. Lízátko, které mám na mysli já, je speciální druh splávku, který byl vyvinut pro chytání v proudu. Namísto klasického kapkovitého tvaru, který se na řekách používá je tento typ zploštělý. Čímž lépe odolá proudu, kde se nenaklání a lépe a hlavně citlivě indikuje záběry. Tyto splávky byly vytvořeny především pro lov s dlouhými pruty, děličkami v krajním případě boloňeskami, ovšem lze jej účinně využít i při lovu s matchovým prutem, stejně tak jsem ho využil i já….

doslova řeže vodu

Konečně je tu pátek. Navíc předpověď počasí slibuje slunečné a hřejivé počasí a tak neváhám a hodlám jej strávit u vody a užít si krásy jara. Toto období mám rád, příroda se probouzí, ptáci zpívají, ryby jsou aktivnější…zkrátka všude je to cítit jarem. A tak balím a hodlám hned ráno odjet k vodě. Na ryby jsem si vymezil celkem tři časové úseky po čtyřech hodinách. Dva v sobotu, ranní a večerní, který protáhnu až do setmění. A jeden v neděli dopoledne. Po zbytek dne se budu věnovat opravám a vylepšením lodi, pro blížící se sumcovou sezonu. Jelikož nevím jak řeka vypadá a ani si nejsem přesně jist jakým způsobem budu lovit. Beru si s sebou jak feeder, tak i plavačku. Kterou nakonec využiji nejvíce.

silná kombinace

Po příjezdu k vodě se musím rozhodnout jak budu lovit a jaké připravím krmení. Stav řeky více nahrává feedru…voda je podkalená a dost silně proudí. Ovšem ryby jsou dost aktivní u hladiny a blíže k břehu. Kousíček od břehu se dokonce nachází i jediná nerovnost na jinak rovném písčitém dně. Jedná se o přechod mezi stulíkovým polem a již zmiňovanou písečnou vanou. Tato nerovnost se nachází zhruba tři metry od břehu. Hloubka zde klesá z metrové hloubky do hloubky 1,8m. A zde se pokusím počíhat na zdejší říční ryby. Jelikož budu chytat tak blízko břehu, nechám feeder v kufru a vybaluji svůj oblíbený  Heavy Match prut T-Black  v délce 3,9m, který vyvěsím podobně jako při lovu štik. Tím pádem se má nástraha bude pohybovat zhruba půl metru od hrany. Zde mi jí pomůže udržet již zmiňované lízátko, které dokonale řeže proud a nehne se z místa.

Návazec zhotovuji o délce 20cm na vlasci 0,12mm osazený o háček Medium Feeder o velikosti 10. Návazec upevním na kmenový vlasec Pro Match o síle 0,15mm. To by bylo, prut je připravený k boji. Teď ještě vymyslet čím nalákám ryby na lovné místo. V chladné vodě se mi dost osvědčilo krmení od MS Range Tournament. Toto krmení vonící po koření je velice lehké, výborně kalí vodu a hlavně rybu moc nezasytí. Ta potom zůstává déle na lovném místě. Tím se ovšem hodí spíše do mírně proudících vod, či stojáků. Ale tady je situace jiná, voda teče jako zběsilá. Z této situace jsem se vyvlékl jednoduše. Využil jsem nedaleký krtinec a nastavil tak krmení v poměru 2:1. Dva díly krmení a díl hlíny. To mi pomohlo dostat krmení ke dnu a také ho tu udržet. Nástrahy jsem zvolil co dům a zahrada dala. Čili žížaly doma kopané, kukuřice v plechu a rohlík. Teď už jen zapsat příchod a hurá na ně !

      

Ryby braly téměř pořád a snad na každé nahození. Nebylo by náhozu, aby neskončil záběrem, teda pokud jsem ho nepokazil 🙂 Nachytal jsem nespočet ryb ,kde velkou část tvořili cejni a cejnci, následovaní tloušti a jeseny, nechyběli ani plotice s perlíny, okouni s ježdíky a na samotný závěr a poslední nedělní nához se ukázal i samotný pan všude přítomný kapr o délce téměř 60cm..na takto jemný cajk v tak silném proudu dost slušná zdolávačka. Krásná ukázka toho, jak krmení postupně lákalo ryby od nejmenších velikostí, až po ty největší. A hlavně v bohatém druhovém spektru, které mám při podobném lovu rád. Jen škoda, že spousta ryb byla poškozena od kormoránů, kteří jim museli dát pěkně zabrat. Jsem rád, že i přes tyto skutečnosti jich v řece je stále dost…vždyť bílá ryba je pro naše vody důležitá a hlavně je původní…

kapr na závěr

Příště bych se rád vypravil opět na řeku, tentokrát s odhozovým splávkem Waglerem…další méně používaný způsob a hlavně odhoz a řeka ??? Sám jsem na to zvědavej. A slibuji, že se o mé úspěchy či neúspěchy určitě podělím…

Za MS Range Vašek Jícha