Share Button

Zdravím rybáři a rybářky, sezóna je již v plném proudu a to s sebou přináší spoustu různých akci a jednou z nich byly rybářské závody, kterých jsem se zůčastnil. Ráno bylo potřeba přivstat, abych stíhal dorazit na místo včas, vybavení jsem si nachystal již večer před závodem. Prodej vstupenek, měl proběhnout od páte hodiny ranní. Bohužel jsem zjístil, že místní rybáři si místa rozebrali už předem a já se musel smířit s tím co na mě zbylo a zabojovat i z tohoto místa.

Rychle musím namíchat krmení, aby mělo čas nasát vodu a já doladit správnou konzistenci. Kombinace Red Carp a X-31 Red byla pro mě jasná volba, namíchal jsem jej v poměru 2:1. Z domu jsem měl nachystanou předmáčenou řepku, rozstříhal jsem mraženou kukuřici a smíchal ji s 3mm peletkami příchutě třešeň.

Konečně začínám chystat vybavení, feedrové pruty Econ 360 MH osazené navijáky Econ NX 4500 s návinem MS Range Pro Feeder Line o průměru 0,20 mm. Jelikož se jednalo o všeobecné závody tak lovných technik zde bylo vidět opravdu hodně, velkou převahu měla plavaná. Musel jsem sledovat kam ostatní rybáři nahazují a na jaké vzdálenosti měří hloubku, abych na to mohl zareagovat a poslat svou montáž o kousek dál kde bude vetší klid. Po nahození opět klipuji, přesnost chytání je velice důležitá obvzláště na závodech. Na připravených tyčkách naměřuji délku a přenáším ji na druhý prut a klipuji. Tohle je nutné udělat z toho důvodu, kdyby náhodou došlo k přetržení, mohu tak ihned reagovat a použít druhý prut bez toho abych vytvařel nové krmné místo a ztrácel čas navazováním.

Konečne je tu start závodu a já přecházím k úvodnímu zakrmení, na své místo posílám deset velkých krmítek, které byly naplněny červíky, 3mm peletkami, rozstříhanou kukuřicí a předmáčenou řepkou. Toho vše jsem z obou stran zazátkoval krmítkovou směsí. Po té jsem mohl vyměnit krmítko za menší 40gramové a připojit návazec. První volba padla na 30cm dlouhý návazec složený z vlasu 0,18mm a háčku velikosti 8 typ Medium Feeder P-180, na který jsem napíchl zrnko kukuřice a jednoho masného červa. Přehazuji pravidelně každých 5 minut, abych dostal na své místo co nejvíc krmení zajímavého pro ryby a udržel si je zde. Přichází první záběry, bohužel však záseky do prázdna. To byl jasný impuls k tomu udělat změnu, rozhodně jsem musel prodloužit návazet ať má ryba více času k nasátí nástrahy. Tato změna přinesla konečně uspěch a první ryba je v mém podběráku. Jednalo se o karáska, který se nechal zlákat již zmiňovanou nástrahou. Delší dobu byl klid a to se mi moc nelíbilo, naštěstí to nebylo pouze u mě, ale u všech rybářů. Začal jsem tedy experimentovat jelikož nebyl čas ztrácet čas. Použil jsem nástrahu pod háček. Dvě zrna kukuřice na vlasovém přívěsu mi dopomohly ke krásnému cejnovi. Zhruba polovina závody byla zamnou a ryby stále nikde, nebylo je ani vidět u hladiny, prostě nic. Musel jsem začít zjemňovat a prudlužovat montáže z důvodu rybí opatrnosti. Dokonce ani změna lovného místa či nástrahy nepomohla. Ryba najela na mělčinu do klidné zóny kde se nechytalo. Rybáři na kraji se tam pokusili nahazovat, ale naštěstí byli rozhodčím upozorněni na to, že je to již mimo jejich lovný sektor. Zhruba půl hodiny před koncem závodu přišel velice razantní záběr. Z počátku jsem si myslel, že se jedná o amura avšak poté co ryba vyskočila nad hladimu mi bylo naprosto jasné, že to amur nebude. Teď přišel čas velké opatrnosti, jemná montáž málo kdy odolá ostrým zubům štiky! Háček Strong Feeder P-110 velikost 10 a návazec 0,14mm. Měl jsem štěstí a svatý Petr stál při mě. Štiku se mi podařilo zdolat a dostat do podběráku. Byly to pro mě velice cenné body 47cm, neskutečý zážitek a hlavně má první štika v životě.

Přišel konec závodu, balení věcí a čekání na vyhlášení. Bohužel tentokrát to nebylo na bednu a já obsadil 14té místo z 49 závodníků. Byl to první závod, nesmím se vzdát a věřím, že příště dopadnu lépe.

Jakub Horníček – MS Range Czech Team