Share Button

Vždy jsem byl soutěživý tip. Vždy jsem chtěl být první a nejlepší. Někdy se mi to povedlo a někdy už méně. A proto je častým jevem má maličkost na závodech. Tak i proto dnes ve 3 hod ráno piju kafe. U pití přemýšlím, zda mám v autě vše a na nic jsem nezapomněl. Ve 3:30 se drkotám po polní cestě ke 2 slepým ramenům řeky Moravy. Ramena znám dobře, osádka ryb jsou spíše menší kusy, ale sem tam se dá chytit něco většího. Při příjezdu na parkoviště vidím další charakteristický jev zdejších závodů, oslepující proudy baterek. Místa se zde nelosují, co si kdo obsadí, to má. Po nutné chvilce se nacházím na mnou vybraném místě. Jedná se o místo 5 x 5 m volného prostoru, ohraničeného z obou stran spadlým stromem.

Hloubka se zde pohybuje od 1 do 1,5 metru a na dně leží silná vrstva bahna. Vzhledem k místu volím způsob lovu plavanou.  Používám plavačkový prut MS Range Power Float v délce 3,30 m a průběžné 3g splávky, který vyvažuji bročky. Následuje návazec 25 cm dlouhý o průměru 0,20 mm zakončený háčkem MS Range Method Strong E-126, velikostí 8. Celá sestava je umístěna na vlasci 0,28 mm, z důvodu velmi kalné vody jsem si mohl dovolit silný kmenový vlasec, abych měl šanci rybu ubrzdit a nepustit do zmíněných stromů. Celou sestavu jsem přehloubil a vyvážil tak, aby nástraha ležela na dně. Já už jsem potom jen mohl pozoroval zdvih splávku či rozjezd. Krmení jsem zvolil kombinaci dvou krmítkových směsí, Jahoda a Med, výslednou směs jsem obohatil o kukuřici a peletky příchutě třešeň. Tuto kombinaci zde užívám ze dvou důvodů a to že krmítkové směsi díky svému složení zvládají skvěle přitáhnout ryby ze spadlého stromu a okolí na lovné místo. Přidaná kukuřice a pelety spolehlivě udrží ryby na místě, a to i po vpádu bílé ryby o kterou dnes nemám zájem. Půl hodiny před startem vhazuji do těsné blízkosti obou stromů deset koulí zhruba o velikosti pomeranče. Ve zbývajícím čase si vyrábím ze směsi koule o velikosti kiwi na přikrmení po záběru. Po startu závodů nahazuji sestavy do míst, kde jsem krmil. Přesnost je zde velice důležitá jak v případném dokrmování, tak v náhozech, a to kvůli hluku způsobeným kolegy závodníky.

Uběhlo prvních dvacet minut a mám první záběr. Ryba se hned rozjíždí do stromu. Přichází na řadu zásek a díky silnějšímu vlasci si mohu dovolit rybě nepovolovat. Po chvilce manévrovaní dostávám do podběráku krásného kapra 55 cm. Podle toho, jak kapřík vypadá, je jasné, že se jedná o předzávodní násadu. Po zapsání kapra a stvrzením podpisem pořadatele kapříka pouštím. Na háček nastražuji nové masné červy. Vždy se snažím jich na háček dát co nejvíce, v konečném výsledku zde prezentuji rybám velké sousto červů. Tato strategie se mi zde vždy vyplatila a vím že ryby na ní krásně reagují. Po náhozu na místo, přikrmuji pár koulemi směsi. Po dvaceti minutách se situace opakuje na druhém prutu. Po záseku bohužel ryba zajíždí do stromu a vyvadí se. S tím se musí při chytání v blízkosti stromu počítat. Nezbývá nic jiného než přikrmit a zase nahodit. Tento kolotoč se opakuje až do desáté hodiny, kdy nastává útlum. Zatím mám na kontě 7 ryb od 50 do 56 cm a tři nevytažené. Podle informací si vedu dobře a mám velkou šanci se dobře umístit. Abych si šanci udržel, musím něco s momentálním útlumem něco provézt. Podle pozorování kolegů závodníků vím, že i přes masívní zakrm kukuřicí kterou do vody sypou neustále, ryby netahají. Z toho důvodu si připravuji směs řidší s cílem udělat velký mrak na lovném místě. Kukuřice jde bokem a přidávám vetší množství pelet. Směs při zakrmení vytvořila již zmíněný mrak, a přitom pelety ve směsi propadly sloupcem až na dno k mé nástraze. Po 30 minutách přichází záběr na pravý prut. Opět kapřík 55 cm. Po pár minutách následuje další. Do konce závodu, který je stanoven na 12:00 jsem vytáhl dalších 5 ryb. Při balení věcí a odchodu na vyhlášení jsem velmi spokojen.

Taktika a způsob lovu se mi vyplatila bez ohledu na konečný výsledek. Krásně jsem si zachytal. Na vyhlášení zjišťuji, že mě do prvního místa chybí 3 centimetry a do třetího jeden. I tak končím na krásném místě a při počtu závodníků kolem dvou stovek jsem uspěl. Při odjezdu k domovu si už jen říkám, kdy asi budou další závody.

Za MS Range Czech Team  Václav Ochotný