Share Button

A je to tu…konečně mám čas vyrazit na první delší výpravu. Je první aprílový den a já balím věci na první výpravu přes noc. Chytat budu na feeder a jelikož je voda ještě celkem studená a zakalená budu se snažit o lov říčních ryb, konkrétněji cejnů. Pokud se splete i jiná ryba, budu jen rád, ale mým cílem je velký zlatý cejn.

No a jelikož bych se rád zaměřil na lov větších ryb, odpovídala tomu i volba krmení a nástrah. Jako hlavní krmení jsem zvolil směs ječných krup a sladké kukuřice. Tuto směs v poměru 2 díly krup a jeden díl kukuřice budu nahazovat pomocí krmítek, kdy konce krmítka zazátkuji pomocí směsi. Krmítkovou směs míchám ze dvou druhů krmení..Světlý cejn a Tmavý feeder v poměru 1:1. Tato volba se mi jevila jako ideální už vzhledem k cílové rybě, roční době a lovišti…cejnové krmení je dost lepivé a výživné, do říční jarní vody téměř ideální. Jen ta světlá barva, proto ta druhá volba tmavého feedru.

Po příchodu k vodě jsem nemile překvapen…s tolika rybáři kolem jsem nepočítal. No nejspíše nejsem sám koho vylákalo slunečné počasí. Snad to na rybách nezanechá následky a budu brát. Montáže jsem používal páternosterové s různou délkou návazců…jeden prut jsem osadil klasickou délkou 60 cm a na druhý prut jsem zvolil trochu extrémnější délku kolem 110 cm. Síla návazců byla na obou prutech stejná a to 0,18 mm…Ihned na první nához přichází okamžitý záběr…ani jsem nestihl nahodit druhý prut. Jedná se o menšího cejna zhruba 25 cm dlouhého.

Ihned po něm následuje stejná situace, ani nestihne vypadnout krmení z krmítka…tak takhle ne. Mám už asi deset ryb a druhý prut jsem ani nenahodil. Ryby jsou doslova v rauši a berou snad na cokoliv, Takže zkouším zvětšit sousto nástrahy na dvě zrnka kukuřice…bez úspěchu. Menší ryby atakují i tyto větší sousta.. První větší ryba je v podběráku…jedná se o cejnka malého kolem 40cm. Další záběry jsou na tom podobně, konečně jsem našel nástrahu, která asi menším rybám moc nechutná. Takže kukuřice a kroupy slouží už jen jako krmení.

Podobně to pokračovalo i druhý den. Mezi nejzajímavější ryby patřil tloušť 45 cm dlouhý a perlín. Po setmění opadla aktivita ryb na nulu. Nejvíce ryby reagovaly v poledne. Denně jsem ulovil kolem 50 ryb, bohužel velikost se až na pár výjimek pohybovala do 30 cm…Snad si větší rybu potahám příště, hlavní je, že si člověk odpočine a odreaguje, což k feedru patří.

Za MS Range Václav Jícha