Share Button

Ve 3:30 mne nemilosrdné naříkání budíku vytrhlo s příliš krátkého spánku po osmidenním nasazení v práci. Ten den jsem chtěl přivítat vycházející slunko u vody, bohužel jak to obvykle bývá, chvályhodné plány zmařila přirozená lenost. Nebylo mi však přáno znovu usnout, jen tak jsem ležel a v duchu hledal milion důvodů, proč se okrást o nové dobrodružství s feedrovým prutem v ruce, až do chvíle kdy můj pes kvílením u dveří naznačil, že musí ven.

DSC_0853

Skončil jsem před šálkem voňavého espressa, a s každým douškem toho života budiče mi bylo jedno, že je úmorné vedro, že hladinu vody pokrývá topolový koberec a ryby nejspíš nebudou spolupracovat. Věcí do auta zabalil jsem předchozí den tak, že vystačilo nastartovat a jet. Pro dnešní rybolov jsem zvolil úsek řeky vzdálený od lidských sídlišť i asfaltových silnic. Po chvíli jízdy podél břehu jsem našel klidné místo zastíněné urostlými topoly, které připomínalo panenský prales. Protože jsem chtěl přece jen chytit rybu, rozhodl jsem se namíchat krmení, které mně nikdy nezklamalo a nebudu dělat tajemství z toho, že je to krmeni od MS Range Feeder Dark s Bi-Turbo v poměru jedna k jedné. Než krmení řádně navlhne, zapálil jsem si cigaretu, posadil na břehu a pozoroval dění na vodě.

DSC_0861

Proud vody byl mírný a světe div se, hladina vody byla skoro volná, bez topolové bavlnky. Vodní zrcadlo se rojilo  kroužkama od ryb sbírajících hmyz a topolové kočičky. Za stulíkama byla hejna droboty a občas se tam prohnal dravec. Prostě v řece vřel život. Nejvyšší čas nahodit. Čtyřiceti gramové krmítko jsem zaklipoval na 45 metrech, do krmení přidal kukuřici s červy a jak to mám ve zvyku, poslal jsem na lovné místo pět krmítek. Po necelých třech minutách špička prutu ohlásila, že ryby jeví zájem o to, co jsem jim nachystal. Na břeh se podívala středně velká plotička. Následovalo ji několik karasů a středních cejnů. Rozhodl jsem se zkvalitnit úlovek. Na háček místo červů šla kukuřice. Výsledek se dostavil okamžitě. Sice na záběr bylo třeba počkat o chvíli déle, za to velikost ryb byla o dvě úrovně výš.

DSC_0866

V mém podběráku se objevovali jeden za druhým cejni 50 +. Ryby dnes kromě chuti k jídlu měli sportovního ducha. Obzvlášť ty větší se bránily vehementně a moje jemná montáž (kmen 0,16 mm návazec 0,10 mm) by to nemusela vydržet, nemít spolehlivého pomocníka v podobě navijáku MS Range Pro Feeder II. Je to letošní novinka firmy Saenger, ale díky své robustnosti, rychlému převodu, citlivé a spolehlivé brzdě, která mi dnes několik krát pomohla k úspěchu, už si získal mou důvěru. Čas je nemilosrdný a rychle utíká, na rybách se to pozná podle ubývajícího krmení. Můj čas vypršel příliš rychle. Hodinu před plánovaným odjezdem došlo krmení. Abych si to prodloužil, vyměnil jsem krmítko za malé olovo a odchytával ryby, které pozvolna opouštěly zakrmené místo. Než jsem se zabalil, ještě chvíli jsem obdivoval jarní zelenou přírodu, nepošpiněnou prachem ani žlutou barvou usychajících travin.

DSC_0856

Po cestě domů jsem si po milionté řekl, že rybařina přece není matematika a nic se zde nedá vypočítat.  Zdánlivě den s mizernými předpoklady na úspěch, muže byt jedním z těch top. Takže vážení rybáři, zahoďte předsudky, a kdy jen máte chuť a čas, věnujte jej svému koníčku, protože i kdyby to nebralo, tak čas strávený na rybách se do života nepočítá.

Za MS Range Team Piotr Pietrzyk

DSC_0857

DSC_0840

DSC_0848

DSC_0858