Share Button

V minulém týdnu se mi objevilo okénko před prací, proto jsem vůbec neváhal a okamžitě vyrazil k vodě. Bohužel už třetí den bylo velké ochlazení, noční teploty se pohybovaly kolem nuly, přes den se sluníčko neukazovalo a teplotní maximum bylo pouze kolem devíti stupňů, ale ani to mě neodradilo. Věděl jsem, že ryby budou reagovat jinak, jak předchozí vycházky a budu muset změnit taktiku a vybral to nejlepší. Zvolil jsem kombinaci tří druhů krmení, které mám vyzkoušené a věřím jim. Jednalo se o Carp Yellow, Bi-Turbo Brown a Roach Black. Dnes jsem nechtěl do krmení přidávat žádné mikro peletky, pouze živou složku a první dvě krmní mají hrubší složení a na dně přeji jen něco zůstane.

Revír jsem si zvolil stojatou vodu, kde bude voda teplejší jak na řekách, ale i přes to nešlo o lehkou vodu. Vím, že je zde dost sláviček a i podle toho vypadala moje sestava. Na kmenový vlasec o průměru 0,20 mm jsem přivázal pomocí krvavého uzlu dva metry vlasce o síle 0,25 mm, navlékl mikro obratlík s karabinkou, pod obratlík ještě gumový korálek aby nedocházelo k poškozování uzlu, který držel koncovou montáž. Proto abych se vyvaroval zamotávání montáže, jsem přidal zase silnější vlasec, ale tentokrát byl dvojitě zkroucený. Vlasec se silně zkroutí a vznikne tuhé tykadlo na jehož konci je smyčka pro navlečení návazce. Hlavně nezapomeňte, že tato část musí být délkově alespoň 5 cm až 10 cm pod krmítkem jinak ztrácí funkčnost. Návazec byl nachystaný již z domu a volba padla na kombinaci 0,16 mm vlasce a háčku Strong Feeder P-110 velikosti 10. Tento háček je v jeho velikosti vyroben ze silnějšího drátku a proto vím, že i když použiji vlasec většího průměru nedojde k jeho narovnání. Po navázání koncová sestavami ze zkrouceného vlasce a návazce měla zhruba 40 centimetrů což je podle mě ideální do chladné vody a na opatrné ryby. Možnost prodloužit a nebo zkrátit návazec je tu vždy.

Konečně přišel čas na samotný lov, měl jsem z toho strach protože voda byla opravdu ledová a foukal silný studený vítr. Zhruba po půl hodince se poprvé zatřepala špička a já zasekl do prázdna. Nedá se nic dělat i tohle se bohužel stává. Nezbylo mi nic jiného než to rychle stáhnout a poslat montáž opět na své místo. Jelikož krmení nebylo namícháno moc, přidával jsem do každého krmítka vetší podíl masných červů než jindy. Podruhé se špička zatřepala a tentokrát už úspěšně! První rybu zlákali tři bílí červíci na háčku. Nejednalo se o nic velkého, ale ryba to byla a to se počítá. Vypadalo to, že do mého místa přeci jen nějakém ryby najely. Nemusel jsem dlouho čekat na záběry a nejvíce mě potěšilo zdolání dvou krásných kapříků. Bohužel čas neúprosně utíkal a já se musel sbalit a vyrazit do práce.

V tomto je velká výhoda feedrařiny, člověk si může vyrazit i na pár hodin k vodě a úspěchy se dostaví. Pro mě vždy dojde k duševní relaxaci a odpočinku. Jen je potřeba správně zvolit krmení. Ostré pokud chcete chytat krátkou dobu a zachytat si. Naopak zvolit jemnější pokud chcete u vody sedět delší dobu. Vždy je to o tom co si vyberete a jak chcete chytat. Z vlastní zkušenosti vím, že silné krmení funguje rychle, ryby přijedou a záběry jsou, avšak ryby nevydrží na místě dlouho a je potřeba to nečím naředit, aby to v té vodě nebylo tolik agresivní.

Všem Vám přeji spoustu úlovků a špičky stále ohnuté.

Jakub Horníček – MS Range Czech team