Share Button

Většina rybářů při výběru navijáku se řídí nízkou cenou, která jim poskytne co největší užitkovou hodnotu. Nejspíše proto skoro každá firma má ve své nabídce produkty, které nabízejí za málo peněz hodně muziky. A i proto se často jedná o nejprodávanější produkty vůbec. U produktové řady MS Range hraje tuto roli už nějakou dobu model Pro Feeder II.

Osobně vlastním model ve velikosti 3500, což je svou velikostí celkem univerzální naviják vhodný pro různou škálu rybolovných technik. Osobně ho používám na lov s pickerem, plavanou či lehčí feeder. Za ten rok co naviják vlastním jsem s ním odchytal spousty hodin, dokonce jsem s ním absolvoval i závod, kde naviják dostal opravdu zabrat a nebylo nač si stěžovat. Už vůbec ne u navijáku v této cenové relaci.

Na chviličku se pohrabeme v technických datech. Nejsem v tomto směru velký odborník, ale alespoň trochu se Vám pokusím naviják představit. 🙂

Pro Feeder II je klasický smekací naviják s přední brzdou a hliníkovou cívkou. Má kompaktní a pevné plastové tělo s nesmekavým povrchem, který na omak připomíná gumu. V ruce je příjemný a v zimě tolik nezebe. Pevnost a mechanická odolnost použitého plastu je víc než dostatečná.

Pro Feeder II se vyrábí ve čtyřech velikostech. Všechny uvnitř skrývají 8 kuličkových a 1 válečkové ložisko. Model 2500 a 3500 má převodový poměr 6:1, což je nezvykle rychlý převod a hodí se zejména pro lov s lehčí zátěží. Já ho používám na picker a plavanou, kde rychlejší převod jistě oceníme. Modely 4000 a 5000 mají převod o něco pomalejší a to 5,5:1, čímž se více hodí pro klasický feeder s větší zátěží a krmítky. Kapacitu cívky udává výrobce (u modelu 3500) jako 100m vlasce 0,25mm. Já na tento model navinul asi 150m průměru 0,18 mm. Pravděpodobně ale použijete daleko slabší návin, takže kapacita je víc než dostatečná. Bohužel cívka je v balení jen jedna. Tu další lze přikoupit. Zkoušet nasadit na naviják cívku z jiného navijáku jsem nezkoušel. Ale nic není vyloučeno, chce to jen nebát se a zkoušet…

matice brzdy

Co se funkčnosti týče je na tom Pro Feeder II překvapivě dobře. Model  který vlastním je mimořádně povedený a nebojím se tvrdit, že by snesl srovnání i s daleko dražšími navijáky. Chod je i po roce užívání naprosto hladký.Vůli na kličce jsem též žádnou nezaznamenal. Překlápěč funguje bezchybně. Pokud jde o práci brzdy, tak ani tu nemám žádné výhrady. Je citlivá a jemně krokovaná.  Matice brzdy vůbec nevyčnívá nad siluetu cívky a nehrozí tak možnost, že by se o ni zachycoval nebo namotával vlasec.

detail klipu

Naviják používám ve větší míře na picker a plavanou. Musím říct, že na tyto rybolovné metody  naprostou postačuje. Jen lov s angličákem na odhoz je lepší naviják s mělčí cívkou, ale na kratší vzdálenosti i tu obstál. Chytání na krátkou vzdálenost s lehčími krmítky mu nedělá sebemenší potíže. Tento navijáček jsem si vybral především díky ceně, která pro mě byla velice příznivá. Už jen z důvodu, že se ke svému náčiní nechovám zrovna dvakrát šetrně. V tomto směru jsem tak trochu hulvát a občas se stane, že mi naviják upadne či s ním někde seknu do hlíny či písku. To, že obsluhuji navijáky rukama zašpiněnýma od krmiva, je už samozřejmostí. I přes tohle mé „prasácké“ chování naviják drží a stále chodí jako nový. Těch pár škrábanců co chudák obdržel naštěstí má jen estetický vliv.

jdeme na to …

Kdybych měl své zkušenosti nějak shrnout, pak musím říct, že Pro Feeder II je rozumně řešený naviják, dostatečně vybaven aby vyhověl požadavkům začátečníků, příležitostných rybářů nebo těch, kdo nemají na svůj cajk přehnané nároky. Chod navijáku a práce brzdy i celková životnost jsou víc než obstojné a v dané cenové kategorii rozhodně převyšují běžný průměr. Zkrátka vynikající stroj v poměru cena – výkon.

Za MS Range Team Vašek Jícha

 na kaprech …