Share Button

Naviják MS Range Econ NX

Novinkou značky Saenger pro rok 2019 je nová řada navijáků MS Range – Econ NX vyráběné ve velikostech 3000, 3500 a 4500. Jedná se o lehké, elegantní navijáky s hliníkovou cívkou.

Já sám vlastním Econ NX 4500 osazený na prutu Econ NX 360 Medium Heavy. Na tuto cívku jsem namotal přesně 300 m vlasce o průměru 0,20 mm. Zprvu jsem byl k navijáku velice skeptický a opatrný, ale velice mně překvapil svoji spolehlivostí. Precizní citlivá brzda, se kterou si užijete zdolávání naprosto každé velikosti ryby a nemusíte se bát, ani silných protivníků. Plně jsem naviják využíval celou sezónu, absolvoval se mnou i mnoho závodů a nikdy se nestalo, že by někdy zklamal.

Nyní si řekneme něco ohledně technických parametrů. Jedná se o běžný smekací naviják s hliníkovou cívkou, která je kónického tvaru pro lepší odvíjení vlasce při náhozu a přední brzdou. Všechny velikosti navijáku mají stejný převod 5,1:1 a dokonce i stejný počet ložisek 5 kuličkových a 1 válečkové. Obrovskou výhodou je zakončení kličky, které připomíná duplon, nebo spíše gumu a proto nikdy nedojde k vysmeknutí, i když máte ruce špinavé. Výrobce udává kapacitu cívek 3000 – 150 m/0,20 mm, 3500 – 125 m/0,25 mm a 4500 – 200 m/0,25 mm. Jak jsem již říkal, na největší cívku jsem dostal 300m vlasce průměru 0,20 mm. Další obrovskou výhodou navijáku je hladké ukládání vlasce, díky tomu nedochází ke kroucení a vlasec není nutné často měnit. Mě vždy stačilo odstranit posledních 10 m nejvíce namáhaného vlasce při zdolávání u břehu. Co se týká klipu na cívce, tak nemá žádnou ostrou hranu, která by mohla vlasec poškodit či přeříznout. Proto gumička nebude potřeba, ale to už záleží na každém na co je zvyklí.

Mé osobní doporučení navijáků by bylo velikost 3000 pro picker a light feeder, 3500 pro plavanou na match prut a medium feeder prut a poslední 4500 pro pruty kde chcete chytat vetší ryby a ve větších vzdálenostech tedy na method feeder, medium heavy a heavy pruty

Kdybych měl srovnávat naviják Econ NX s jinými navijáky, tak v jeho cenové kategorii nenajdu konkurenci. Jedná se o typ, který snad vyhledává každý rybář s ohledem na cenu a výkon. Kvalitní naviják s vysokou životností uspokojí začínající, příležitostné rybaře i zkušené, kteří hledají kvalitu a spolehlivost.

Jakub Horníček – MS Range Czech team