Share Button

Den první:

Vždy, když ráno vstávám, musím se přemlouvat. Říkám si nevstávej, zůstaň ležet, vždyť je v té posteli tak krásně teploučko a pokaždé to dopadne stejně, touha jít k vodě je silnější! Ze spižírny jsem vytáhl dvě plechovky sladké kukuřice, v garáži vzal vybavení a už sedím v autě. Pro dnešní den padla volba na nově přidaný revír nedaleko od mého bydliště. Jedná se o rybník s rozlohou zhruba 6 hektarů, který byl dříve pouze chovný. Na podzim došlo k výlovu a letos jej uvolnil svaz k lovu, proto jsem neočekával, že osádka bude nějak extra přehnaná.

Dorazil jsem k vodě  a zjistil, že zde nikdo jiný není. Sledování vody je pro mě důležité, abych zjistil kde se ukazují ryby a doufal jsem v dobrý výběr místa. Volba krmení tentokrát padla na  Yellow Carp (žlutý kapr), už jen z toho důvodu, že jde o novou vodu a já doufal alespoň v nějakého násaďáčka avšak sám dobře vím, že krmení nikdy nebude stoprocentně selektivní.

Po chvíli si ke mě z každé strany přisedl rybář a já začal tušit, že pokud ryby najedou bude to boj kdo z koho! Bylo vidět, že se ukazovaly zhruba na třiceti metrech od břehu. Bylo nutné čtyřikrát nahodit, než jsem dostal přesně na místo, kde bych chtěl chytat. Opět proběhlo klipování a označení vlasce. Tohle je pro mě opravdu velice důležité, obzvláště když v mé těsné blízkosti sedí další dva rybáři.

Začátek nebyl ideální, jelikož jsem používal pouze čistou krmítkovou směs nedařilo se ryby udržet na místě a přinutit je k záběru. Proto bylo nutné mírně upravit krmení, přidal jsem opět mé oblíbené tří milimetrové peletky s příchutí višeň a tentokrát i kukuřici, aby vždy něco zůstalo na dně, ryby se zdržovaly v lovném místě a stále měly co sbírat ze dna. Zhruba po půl hodince změny strategie se dostavil první úspěch v podobě kapříka. Jednalo se opravdu o miminko, ale přesto mi ukázal svou bojovnost. A od té doby jsem se nezastavil, jeden násaďák vedle druhého. Bohužel se jednalo o sortu K2. Jako nástrahu jsem používal pouze sladkou kukuřici a i přes zvětšování nástrahy (změna velikosti háčku a počet zrnek) chodil jeden kapřík stejný jako druhý.

 Rybář po mé pravé straně vytáhl dva nebo tři kapřiky, ale ve velkém časovém časovém úseku. Brzo zřejmě pochopil, že jeho styl chytaní nebude dnes úspěšný a šel domů. Tak jsme u vody zůstali jen dva. Po chvíli se ozvalo něco co jsem opravdu nečekal, zrovna když jsem tahal zhruba patnáctého kapříka, zaslechl jsem jak rybář vedle mě říká: „Ty už zase taháš? Bež do pr…e!“ Bohužel pro něj neudělal ani jeden záběr. Zde se ukázaly výhody klipování s přesným krmením a to, že nestačí používat jen šrot a krmé pelety ze zahrádkářských potřeb.

 

Den druhý:

Přes noc přišlo ochlazení, ale ani to mi nebránilo opět vyrazit k vodě. Tentokrát byl výběr snadný, úsek řeky o kterém mi bylo jasné, že budu sedět opravdu sám. Po včerejším chování přísedících rybářů opravdu nebyla nálada trávit volný čas zase vedle nějakého chytráka a budu raději sám.

Na řece vždy používám tmavé krmení, aby tvořilo co největší zákal, proto bylo naprosto jasné, že do kbelíku tentokrát namíchám krmení Roach black (černá plotice) a Bi-turbo a i nástrahu jsem pro tento den obměnil a zvolil mou nejvíce oblíbenou – masné červy. Vše bylo téměř nachystané, když v tom se začalo měnit počasí a přišel silný vítr. Okamžitě bylo nutné reagoval a vyměnit jemnou špičku na prutu za tvrdší dvou a půl uncovou špičku (2,5 oz), aby nedocházelo větrem k planým záběrům.

Zakrmil jsem 10-ti krmítky s přidáním červů. Konečně jsem mohl zakrmovací krmítko vyměnit za šedesáti gramové a připojit návazec. První záběr na sebe nenechal dlouho čekat. Malinký perlínek si troufl na bago pěti červíků. Trošku jsem se bál, že to dnes bude jen o podobných rybách, ale byl jsem rychle vyveden z omylu, krása střídala nádheru. Do podběráku se podařilo dostat cejny, karasy, kapříky, dokonce se přijela podívat i krásna ostroretka. Vrcholem lovu pro mě byli však dva kapříci kolem padesáti centimetrů, velcí říční bojovníci, kteří mi jejich zdolání nedali vůbec zdarma. Silný vítr a velký průtok řeky jim hrál do karet, nakonec se oba octli v mém podběráku a já za to byl svatému Petru velice vděčný.

Už teď vím, že Roach Black krmí se stane favoritem v lovu na řece z důvodu jeho skvělé účinnosti a univerzálnosti. Krmení MS Range opět ukázalo své kvality jak první den, kdy jsem byl mezi dvěma rybáři, tak i druhý den, kdy dokázalo nalákat a udržet spoustu druhů ryb.

Jako každý rybář i já jsem měl sny o tom, že chytnu kapra váhové kategorie 15kg +, ale již jsem opustil od cíleného lovení těchto mohykánů a začal si užívat každý den u vody. Díky feederu můžu i jen tak po práci na dvě, na tři hodiny k vodě a vždy se mi nějakou rybu podaří chytit. Nemusím týden čekat na jeden záběr. Nejde jen o velikost a váhu, ale o to užít si čas strávený u vody, protože krásné chvíle Vám nikdo nesebere. Všem přeji hodně úspěchů a ať jsem vaše špičky stále ohlé….

Za MS Range Czech Team Jakub Horníček