Share Button

Času není mnoho, ale nemohl jsem odolat jihočeské přírodě a řece Vltavě a musel jsem jít potrápit zdejší ryby. Jak jinak, než vyzbrojen feederovými pruty. Naložen vším možným vybavením scházím k řece Vltavě plný nadějí, co přinese dnešní lov.

Počasí napovídá, že bude krásný den, snad se výprava povede. V koutku duše si přeji setkání s místní královnou, parmou obecnou, o jejím výskytu na tomto úseku řeky se ví a již jsem jich zde v minulosti pár ulovil. Pro lov v proudu vybavuji svůj Econ Feeder MH360 s vrhací hmotností až 100g, tvrdší 2,5 oz špičkou, aby se záběry lépe četly. 

1 (2)

Silný soupeř je pokořen

Pro tuto výpravu jsem zvolil opět krmení Bream Bright v 2,5 kg balení, společně s Bream Special v 1 kg balení v poměru 2:1. Letos je to mým top krmením, ryby na něj reagují až neuvěřitelně rychle a díky tomuto krmení zažívám ten asi nejlepší feederový rok. Není na to, když věříte tomu, co namícháte, o to je lov snadnější a můžete se soustředit na samotný lov. Do krmení přidávám cca půl litru červů,1kg drobných masových pelet a hlínu, aby krmení v proudné vodě šlo rychleji ke dnu a neodnášel ho proud.

1 (3)

Mohutná parma je vždy radostný zážitek v životě rybáře

Důležité je, pokud chceme ulovit parmu, aby v krmení bylo něco co má parma ráda a to zejména hrubší a živá složka. Jako nástrahu volím na malé kousky nakrájený lunchmeat a červi, obojí má parma velice ráda. Zaklipovávám naviják a zakrmuji přibližně 15-ti košíky přímo v proudu. Sáhnu po pouzdru s návazci a sakra není tam, kde má být. No jo, přesně vím, kde jsem ho doma zapomněl. Musím si tedy udělat pár návazců dopředu. Háček velikosti 8 ze silnějšího materiálu, aby odolal náporu silnější ryby. Fluorocarbonový návazec o průměru 0,16 mm bude dobrou volbou na dnešní akci.

1 (7)

pořádně napěchovat krmítko, slušná porce červů a šup tam s tím

Sedím si na břehu, vážu návazce, když v tom si uvědomuji že zaklipovaný naviják asi není dobrý nápad a raději svou kmenovou 0,18ku z klipu vyndávám a dolaďuji brzdu. Nakláním se do tašky pro další háčky, když v tom se špička feederu velmi razantně ohýbá. Na poslední chvíli sahám po prutu, jehož patka už se odlepila od země a letěla vstříc vzhůru mé natažené ruce, lehce přisekávám a následuje nezapomenutelný souboj, v proudu s krásnou parmou, která si hned při prvním výpadu bere skoro 40 metrů mého vlasce. Jediné co potřebuji, je dostat parmu pryč z proudu, ale není to vůbec jednoduché, protože se snaží celou dobu držet u dna v proudu a zbavit se mé montáže. V hlavě mě letí milion myšlenek, na kameny na dně, o které se může parma montáže zbavit, snažím se prut více zvedat nahoru a vstávám ze svého křesílka, abych co nejvíce eliminoval možnost uříznutí mé montáže o velké kameny na dně, když výpady parmy trochu polevují tak rychle sahám do kapsy pro telefon, kde mám v předvolbě kamaráda, který chytá nedaleko, aby se přijel podívat a pokud parmu vytáhnu tak i nafotil. Asi po 20-ti minutách nádherného souboje dostávám parmu ke břehu, když v tom udělá poslední prudký výpad a já mám zlomenou tyč podběráku, ale po tak krásnem boji je nějaký podběrák jen maličkostí.

1 (4)

Asi budu potřebovat nový podběrák

Tyč se rozletěla na kusy, asi jsem s ním musel někde praštit a tak nápor těžké silné ryby poškozený blank tyče nevydržel. No jak říkám nevadí. Rychlým hmatem se nám už s kolegou po ruce daří parmu do poškozeného podběráku podebrat. Na břehu přede mnou leží pokořená královna zdejších peřejí krásná parma obecná, asi nejvzácnější a nejvyhledávanější perla našich řek. Nádherná tvrdá tlamka s fousky zavalité tělo mocná hřbetní ploutev dokreslující majestátnost této ryby. Rychle s kolegou uděláme pár fotek a pouštím její výsost zpět do jejího království. Nahazuji do stejného místa, pouštím se do rozdělaných návazců a najednou si koutkem oka všímám, že prut má namířeno přímo do vody…Udělal jsem školáckou chybu a málo povolil brzdu, asi ještě důsledek z ulovené parmy adrenalin v krvi mě málem stál prut, jen tak tak prut chytám konečky prstů a okamžitě druhou rukou povoluji brzdu navijáku. Dlouho jsem se tak nezapotil, o svého miláčka bych nerad přišel. Vůbec nevím, co mám na prutu za rybu, ale parma to není, je to ryba, která se skoro nehne, až si chvíli myslím, že mám vázku, najednou se ale ryba rozjíždí po proudu a následuje opět krásný souboj.

1 (5)

Pan tloušť z Vltavy

Po 10 minutách se na břeh podíval nádherný tloušť rovných 54 cm. Poslední unik a je v podběráku, v této velikosti jsou to opravdu impozantní ryby. Rychlé focení a i tohoto bojovníka vracím zpět do jeho živlu. Už teď jsem maximálně spokojený a to lov teprve začíná. Jak jsem řekl na začátku, namíchal jsem sladké cejnové krmení s lehoučkým závanem skořicové vůně. Netrvalo dlouho a do krmení najíždějí i cílové ryby, na které je krmení postavené a to cejni. Celkem slušná velikost této ryby přinesla mnoho slušných soubojů lopaťáci uměli pracovat s proudem, to budiž jim připsáno ke cti. Díky kvalitnímu krmení jsem dnes zažil opravdu krásné souboje. Třešničkou na dortu byl nádherný Jelec Jesen o délce 48 cm a plotice úctyhodné délky 39cm  opravdu jsem prožil u vody den s velkým D.

1 (9)

Jelec Jesen doladil dnešní lov k dokonalosti

Závěrem

Ke krmení není nutné nic říkat, fungovalo perfektně, Parma zabrala na kostičku lunchmeatu, jinak top nástrahou konec konců, jako většinou s feederovým prutem byly klasičtí masňáci. Na háček jsem jich stražil vždy více z důvodu toho že jsem chtěl lovit zejména větší exempláře ryb. Návazce jsem dělal v délce přibližně 70cm, protože jsem očekával, že díky proudu se bude krmení z krmítka vyplavovat dál. Montáž byla polo průběžná. Krmítko na vlasci brzděné gumovým stoperem.  Za dopoledne u řeky jsem zdolal několik desítek ryb, zejména cejnů od 35 do 45 cm ulovil jsem nádhernou Parmu, Jelce Jesena a Tlouště, krásnou Plotici obecnou a zlomil jednu tyč na podběrák. Úžasný den.

S pozdravem Petrův zdar a přáním hodně úspěchu vám rybářům se loučí.

Za MS Range team Radek Kubánek

1 (6)

Nádherný exemplář bez jediné chyby

1 (11)

1 (12)

1 (1)

1 (5)

1 (9)