Share Button

Co do krmítka

Poslední dobou dostávám mnoho otázek, jak si namíchám krmení na feeder.  Jak udělat krmení na jednotlivé druhy ryb a vod a zejména jak pracovat s krmením značky  Saenger z programu pro feeder – Ms Range . Proto jsem se rozhodl, vám mnou nasbírané informace a kombinace sepsat a dát pár receptů, které mně fungují, a doufám, že vám budou ku pomoci při budoucích výpravách za rybami. V sortimentu značky Ms range se nachází 15 druhů krmítkových směsí v 1 kg baleních, 5 method mixů v 1 kg baleních a 5 krmítkových mixů v 2,5 kg baleních. To, jak jistě uznáte, není úzký sortiment a dá to práci se tím prokousat a pochopit co jak s čím a kdy podotýkám, že zkušenosti, které vám prezentuji, jsou jen moje a mého týmu a nejsou zákonem, tím chci říci, že vám třeba může fungovat i jiná kombinace.

 13214844_1048230511924293_429749336_o

Fedeer  mocná zbraň

Je potřeba před tím, než se pustíme do samotného krmení říci, že to není jen o tom, co máme a nemáme v krmítku, velice důležitá je i sladěnost vaší sestavy od prutu přes naviják, vlasec, až po koncovou montáž. Nejčastěji využívám kmenový vlasec 0,18 mm a návazce od 0,12 mm až po 0,16 mm. Háčky velikosti 10 až 16, na stojaté vodě průběžnou montáž s kratším návazcem a na tekoucí vodě buď polo průběžnou montáž, nebo páternoster, montáž s dlouhým návazcem, mnohdy až 1 metr. Velice důležitá u feederového chytání je přesnost náhozu , většinou se využívá klipu na navijáku, abychom chytali pořád na stejném místě a vytvářeli tak dopady krmítka smysluplné krmné místo. Můžeme použít třeba lihový fix, kterým si na vlasci uděláme značku. Tuto variantu volím hlavně, když mám zacíleno na větší exempláře ryb.  Pokud si někdo myslí že feederový prut, rovná se malá ryba, je na omylu. Velice zběžně jsme si teď řekli něco málo o technice lovu a můžeme se vrhnout na krmení.

DSC_0529

 Stojaté vody

Na stojaté vody nejčastěji používám krmení zaměřené na kapry. V naší nabídce krmítkových směsí nalezneme směs červený kapr a žlutý kapr, tyto 2 směsi volím velice často a kombinuji  je s krmením X31 žlutá a X31 červená, případně X31 natural . Obě směsi jsou malinko hrubší a silná citronová vůně X31 příjemně dokreslí  vůni kapra,  toto krmení kombinuji v poměru 1:1, aby kapři kteří do krmení najedou měli co zobat, přidávám kukuřici, konopí a pelety od 4,5 do 8 mm, jako jádro . Na stojatých vodách  bývá žádoucí, aby krmení trochu stoupalo do sloupce a nebylo pouze statickou plackou na dně, pokud chci, přidávám do krmení naší směs EI CAKE (v podstatě anglická vločka), kterou máme opět  jak červenou, tak žlutou a nebo  pouze krmítkem, sem tam nahodím trochu seed bosteru, který slouží k tomu, aby na sebe navázal krmení a plaval. Nasypu si trochu do misky s krmením, naberu s krmením do krmítka a nahodím. Krmítko dopadne na dno do krmiště a seed boster pomalu vytahuje kousky krmení ven a stoupá s nimi do vodního sloupce.

11253857_10202808254247952_60104717_n   013

Druhým krmením, které na stojatých vodách rád používám je zelený method mix  Swettfish Z11, který kombinuji  pouze  s peletami, konopím a kukuřicí .. jiné krmení naší značky do něj  nemíchám. Je to dražší varianta, ale mnohdy velice účinná. Poslední kombinací, kterou využívám zejména letos je nové 2,5 kg balení  club tench carp, který opět kombinuji se žlutou nebo naturální  X31 v poměru  2:1, Opět  je žádoucí, aby v krmení byla hrubá složka, která na dně zůstane pro větší ryby a tak opět lze doporučit drobnou peletku , nějaký mix partiklu nebo konopné semínko.

extra feeder 1 (4)

Tekoucí  vody

Na  tekoucí vody používám  trochu jiné kombinace podle toho kterým druhům  ryb se chci věnovat ..

Varianta  1 – Black roach (černá plotice)  + Bi turbo black (černé turbo)

Černá plotice s černým turbem je asi nejoblíbenější kombinace, kterou používáme a v podstatě přes zimu  vůbec nic jiného nechytáme. Podrobili jsme jí i několika závodům a z relativně velkým účinkem a úspěchem.  Je to kombinace, kterou mám vždy v tašce, kdyby něco. Je dobré mít u sebe v brašně 2 až 3 kg náhradní varianty krmení. Funguje velice dobře na všechny  druhy říčních ryb jedná se o krmení se silnou kořeněnou vůní  nejraději přidávám 4,5 mm peletky, konopí a červy.

DSC_0527

Varianta  2 – Bream speciál (Cejn speciál)  + Bi turbo brown (hnědé turbo)

Jedná se o sladší krmení, které vyhovuje  zejména cejnům  je jemnější když si k němu přičichnete cítíte  lehkou mandlovo skořicovou vůni. Používám  ho hodně v létě v teplé vodě, v zimních měsících jsme sním takový úspěch jako s ploticí neměli, ale  několikrát  se velice osvědčilo proto po něm  vždy čas od času sáhnu.

DSC_0005

Varianta  3 – Bream bright (Světlý cejn) + Feeder Dark alround  (Tmavý feeder)

Poslední variantou  je nové krmení  v 2,5 kg balení  které intenzivně  chytáme v letošním roce a to 1:1 světlý cejn s tmavým feeder, do kterého  poslední dobou přidávám  2:1 ještě černé turbo. Opět pokud chci  větší exempláře  ryb je potřeba do krmení přidat  hrubou složku  asi nejoblíbenější jsou u mě opravdu pelety  a konopí.  Na řece  velice často  přidávám do krmení  hlínu první důvod hlína více zakalí , druhý a důležitější  důvod  krmení je s ní těžší a tudíž  je rychleji na dně a proud  ho neodnese.  to je asi nejdůležitější  faktor lovu na řece dostat krmení kam chceme. Mnohdy sleduji rybáře  jak nahodí a vidím jak se mu o hladinu řeky rozprskne krmení. Pak je strašně překvapený  že po proudu pod ním. rybáři chytají a on ne. 

13230845_1048230585257619_1917501413_o

Sám nebo v houfu

Často  od některých  rybářů  slyším. Vzal jsem  šrot  dal jsem do něj trochu hlíny a  šlapalo to jako blázen, vždy když mě to někdo  řekne  odpovím  pozvánkou na společný lov a že teda  uvidíme..  Dotyčný bohužel většinou vycouvá, ale co tím chci říct. Je úplně něco jiného, když si sám sednu k řece a chytám, nebo když tam sedí třeba 5 lidí .. nebo při závodě třeba 50. Jak jsem se moc krát přesvědčil, nebo spíše jak mě moji zkušenější  kolegové co se věnují výhradně  feederu  na vrcholové závodní úrovni přesvědčili , opravdu záleží na tom co v kbelíku máte namícháno a samozřejmě dále je to ve vašich rukou umu, čtení vody a mnoha dalších okolnostech ..  někdy je potřeba i trochu toho štěstíčka, ale  garantuji vám šroťáci, sedne si vedle vás někdo kdo to trochu umí, se smysluplným  krmením  v kbelíku.. a je po srandě.

Hodně toho štěstíčka u vody všem  přeje

Marek Tichý  … firma Saenger ( Anaconda , Ms range , Unicat )

extra feeder 1 (1)

DSC_0186